Przejdź do głównej zawartości

Sprawa Pokojowej Nagrody Nobla

Przeglądając listę lauretów Pokojowej Nagrody Nobla zainteresowałam się tymi, którzy ją zdobyli i... no wniosek nasuwa się sam.

Mówiąc o pokojowej nagrodzie Nobla warto wiedzieć, że nie zawsze trafiali na listę kandydatów do niej ludzie szlachetni i w pełni zaangażowani w walkę o pokój. Dwukrotnie trafił na nią Józef Stalin (1945, 1948), a w 1939… Adolf Hitler. 


Mahatma Gandhi był nominowany aż pięciokrotnie, ale zawsze wynajdowano jakieś argumenty, aby rokrocznie odkładać mu jej przyznanie. Wreszcie, gdy wydawało się, iż wszystkie przeszkody zostały usunięte, styczniu 1948, religijny fanatyk zastrzelił duchowego przywódcę na jednej z ulic Delhi…




Poniżej lista laureatów, która daje wiele do myślenia.
Poruszę tylko kilku z nich, bo puszka pandory jaką jest polityczny pokojowy nobel, rozsiewa swój fetor az do sąsiednich galaktych. To oburzające i totalnie obrzydliwe, wykorzystywać idee wolności i pokoju w sposób polityczny, jako grę do swoich własnych celów.

Miałam ochotę zająć się każdym z kandydatów, ale myślę, że wystarczy, tych kilku wybranych przeze mnie, by unaocznić Wam wszystkim jaką iluzją są nagrody typu Nobel przyznawana przez tzw. bezstronną komisję.

1. Barack Obamawojna w Syrii z użyciem dronów,  „Demokratyczny” Obama nie zlikwidował więzienia w bazie Guantanamo na Kubie, w której przetrzymywani są nie tylko terroryści, ale nawet osoby podejrzane o kontakty z nimi bez żadnego wyroku sądowego, w uwłaczających warunkach, nawet po kilkanaście lat. Nasilił jednocześnie prowadzenie wojny na Bliskim Wschodzie i Afryce z zastosowaniem śmiercionośnych samolotów bezzałogowych, zwanych dronami; odmówił podpisania Traktatu ottawskiego o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych, za to zwiększył wydatki na armię.

Jego myśliwce i drony zabijają nie tylko fanatycznych bojowników, ale także, a może przede wszystkim ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci.

2. Juan Manuel Santos przewodniczył jednemu z najgorszych okrucieństw ostatnich lat jako minister obrony w rządzie swojego poprzednika, byłego prezydenta Alvaro Uribe. W ramach programu, który rekompensował żołnierzom atakowanie myśliwców FARC, wojsko zabiło tysiące niewinnych cywilów i udawało, że byli to buntownicy zabici w bitwie.Następnie stworzył umowy gospodarcze,  w następstwie porozumienia pokojowego FARC, w tym takie, które rozdziela ziemię na bezrolnych chłopów, żądając tylko, aby rozwinęli ziemię w kooperacji z agrobiznesowymi firmami, które za pomocą paramilitarnych gangów, od lat wyrzucają rolników z ich ziemi. Jeden z prawodawców powiedział Cohenowi, że jest to "wypowiedzenie wojny chłopowi-rolnikowi".

3. Unia Europejska- czysta polityczna zagrywka, bez względu na krzywdzące dla gospodarek światowych wprowadzanie euro (patrz grecja), czy inne pozbywania się suwerenności. W drodze do jedności, ale plebs osobno a elita osobno. Smutne.

4. Nelson Mandela- wbrew temu co się mówi on też był rasistą, tylko czarnym rasistą przeciwko białym. Kiedy on był prezydentem jego bojówki likwidowały farmy białych, masowo gwałciły kobiety. To był element wojny rasowej.
Został on skazany w otwartym procesie, którego rzetelność i bezstronność nie była nigdy kwestionowana. Zarzuty obejmowały działalność mającą na celu obalenie rządu oraz wspierania polityki terroryzmu. Jego działalność zorientowana była na naruszenie obowiązującego prawa i porządku publicznego oraz akty terroru prowadzące do okaleczeń i śmierci tysięcy niewinnych ludzi, wliczając w to czarnych, którym rzekomo walkę swą dedykował. W swej autobiografii „Długa droga do wolności” Mandela wspomina, że w latach 80-tych wydał rozkaz podłożenia bomby na Church Street w Pretorii. Wybuch zabił 19 osób i ranił ponad dwieście. Gdy został on uwięziony zaproponowano mu zwolnienie w zamian za wyrzeczenie się wspierania terroryzmu. Mandela odmówił co poskutkowało dalszym pobytem w więzieniu
Twierdzenie, że Mandela zapobiegł rozlewowi krwi jest mitem, fakty wskazują, że działał on w przeciwnym kierunku. Mandela wraz ze słowackim Żydem Joe Slovo, był założycielem organizacji, która wspierała i aktywnie brała udział w masakrach ludności cywilnej. Było to zbrojne ramię Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), Włócznia Narodu (Umkhonto we Sizwe). Organizacja ta odpowiedzialna jest za krwawe represje na czarnej ludności, która nie popierała demontażu apartheidu. Nawet Komisja Prawdy i Pojednania musiała przyznać, że „działania ANC były rażącym pogwałceniem praw człowieka”. Rozlew krwi nastąpił. Jednak dopiero po wywalczonej „wolności”. Poprzedzające wybory starcia pomiędzy czarnymi mieszkańcami RPA pochłonęły 20 tysięcy ofiar. Czy Mandela powstrzymał tą masakrę? Krótka odpowiedź brzmi: nie! Rzeźnia w RPA trwa nadal, kraj ten przoduje w światowych statystykach przestępczości. Szczególnie okrutne zbrodnie, nabierające cech czystek etnicznych, dotykają białej społeczności, zwłaszcza żyjących w odizolowanych gospodarstwach farmerów. Zbrojne najazdy murzyńskich band na farmy charakteryzuje wyjątkowe okrucieństwo oprawców, połączone najczęściej z grabieżą. Od momentu objęcia władzy przez ANC życie straciło ponad trzy tysiące białych rolników, doczekały się one terminu „farm crimes”

5. Lech Wałęsa-  W 1983 roku zostaje laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Władze nie pozwalają mu jej odebrać osobiście, ale do Oslo, o dziwo, udaje się jego żona Danuta – tak więc Wałęsa nagrodę odbiera… Było to zastanawiające, gdyż zazwyczaj totalitarne reżimy nie udzielały zgody na odbiór najbardziej prestiżowych wyróżnień nawet osobom trzecim. Tak było w przypadku Karla Osietzkiego w Niemczech w 1935, Borysa Pasternaka w ZSRR w 1958 czy chińskiego dysydenta Liu Xiabao w 2010.

W latach 80. z Wałęsa spotykają się niemal wszyscy „wielcy tego świata” odwiedzający Polskę, w tym papież Jan Paweł II czy premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Jest znany, a jego imieniem nazywane są ulice i place w wielu miastach świata, jak choćby w San Francisco czy Marsylii.

Prezydentura Wałęsy (1990-1995) to istna komedia pomyłek, by nie rzec pasmo klęsk. Wojna na górze, wojna na dole i niecodzienni towarzysze broni, zapijaczony profesor prawa Lech Falandysz i podejrzany taksówkarz Mieczysław Wachowski.

W 1992 roku nazwisko Wałęsy znalazło się na osławionej „liście Macierewicza” wśród innych znanych polityków, wskazanych jako współpracownicy SB. Ma jednak jeszcze tyle władzy, że udaje mu się obalić rząd Jana Olszewskiego (autor listy Antonii Macierewicz pełni wówczas funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych). W 1994, mając jako prezydent dostęp dp swoich dokumentów, dekompletuje je, co w dwa lata później ujawnia w liście do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego minister Zbigniew Semiątkowski.

czyżby kontrolowana opozycja?

6. Winston Churchil - podczas tłumienia kolejnej rebelii Kurdów i Arabów w Iraku jako pierwszy człowiek w historii użył gazów bojowych przeciwko ludności cywilnej, co często jest przemilczane w jego biografiach.
Powiedział: "Zmusimy Hitlera do wojny, czy tego chce czy nie" (1936)
I jeszcze niewyjaśniona po dziś dzień sprawa zagadkowej śmierci polskiego premiera na uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego…
Po wojnie też dał się poznać z niezbyt przyjemnej strony. Okrutnie zdławił powstanie na Malajach, które i tak doprowadziło do niepodległości tego kraju w 1965. Symbolem angielskiej przemocy stała się masakra cywilów w Batawia Kali. Broniąc pozycji Britisch Petroleum w Iranie doprowadził do upadku demokratycznie wybranego liberalnego premiera Mohammeda Mossadegha, który dążył do nacjonalizacji przemysłu naftowego. W tym samym czasie, podczas tłumienia powstania Kikujów w Kenii, Mau Mau, z jego rozkazu miejscowi dowódcy ponownie wznieśli obozy koncentracyjne, aby zmusić miejscową ludność do niewolniczej pracy. Ale i tu poniósł klęskę. Jego dymisja w 1955 roku została przyjęta z ulgą…

7. Matka Teresa z Kalkuty - Matka Teresa miała na kontach ponad 100 milionów dolarów, a ludziom w jej domach opieki odmawiano leków przeciwbólowych. tylko 5% procent wszystkich pieniędzy poszło na opiekę. Cała reszta została przeznaczona na budowę domów dla sióstr misjonarek albo przejęta przez Watykan. Z tego, co mówiły byłe misjonarki i z badań przeprowadzanych przez dziennikarzy wynika, że Matka Teresa dysponowała majątkiem wynoszącym ponad 100 milionów dolarów. Zarzuty wobec Matki Teresy płyną także z Indii, gdzie miała potajemnie nakłaniać biednych do przejścia na chrześcijaństwo. Matka Teresa miała także zachęcać członków Zgromadzenia do udzielania chrztu umierającym pacjentom, bez względu na ich wyznanie.
Informacje na ten temat pochodzą od Susan Shields, która była jedną z sióstr misjonarek. Shields wspomina, że umierającym zadawano pytanie „czy chcą bilet do nieba?”. Jeżeli konający i najczęściej nieświadomy kontekstu pytania człowiek udzielał twierdzącej odpowiedzi, było to uznawane za zgodę na chrzest. Zwyczaj utrzymywano w ścisłej tajemnicy.

Najgorętsze emocje budzą jej związki z rodziną dyktatorską Duvalier z Haiti. Jean-Claude Duvalier przyznał jej odznaczenie w 1981 roku. Matka Teresa wielokrotnie pozytywnie wypowiadała się o dyktatorze. Kontrowersyjne relacje łączyły ją z socjalistycznym dyktatorem Albanii, Enverem Hodżą. Po jego śmierci udała się do Albanii i złożyła kwiaty ja jego grobie. 

8.  Martin Luther King- wykorzystano go do celów politycznych; jego działalność była dobra, ale na tej liście nikt nie pojawia się przypadkowo i nie chodzi tu tylko o pokojowa i humanitarną działalność a o znaczenie jako osobowości w postrzeganiu w polityce zagranicznej pewnych stref wpływu i narodów. Mogłam tu podać inne nazwiska. Wiadomo, że muszą znaleźć się tu również Ci, co zrobili piękne rzeczy. Wtedy łatwiej wmówić ludziom, że Ci podejrzani są tak naprawdę piękni i bohaterscy.

Źródło poniższego spisu WIKIPEDIA
1901Frederic Passy.jpgFrédéric Passy[19] Francja„Passy był naturalnym wyborem na pierwszego laureata odkąd był jednym z głównych założycieli Unii Międzyparlamentarnej i organizatorów pierwszego Światowego Kongresu Pokojowego”[e][20]
Henry Dunant-young.jpgHenri Jean Dunant[21] SzwajcariaZałożyciel Czerwonego Krzyża i inicjator Konwencji Genewskiej
1902Ducommun.jpgÉlie Ducommun[22] SzwajcariaPierwszy honorowy sekretarz Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju w Bernie
Charles Albert Gobat.jpgCharles-Albert Gobat[23]Pierwszy sekretarz generalny Unii Międzyparlamentarnej[20]
1903Cremer.jpgWilliam Randal Cremer[24] Imperium brytyjskie„Za bycie pierwszym ojcem Unii Międzyparlamentarnej[f][20]
1904Logo of Institut de Droit International.svgInstytut Prawa Międzynarodowego[25] Belgia„Za wysiłki mające na celu uformowanie ogólnych zasad studiów nad prawem międzynarodowym”[20]
1905Bertha-von-Suttner-1906.jpgBertha von Suttner[26] Austro-WęgryHonorowa przewodnicząca Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju
1906President Theodore Roosevelt, 1904.jpgTheodore Roosevelt[27] Stany ZjednoczoneWspółtwórca różnych traktatów pokojowych
1907Ernesto Teodoro Moneta.jpgErnesto Teodoro Moneta[28] Włochy„Główny lider włoskiego ruchu pokojowego”[20]
Louis Renault jurist.gifLouis Renault[29] FrancjaProfesor prawa międzynarodowego
1908KParnoldson.jpgKlas Pontus Arnoldson[30] SzwecjaZałożyciel Szwedzkiej Ligi Pokojowej i Arbitrażowej
Frederik Bajer by E. Møller.jpgFredrik Bajer[31] DaniaHonorowy przewodniczący Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju
1909Auguste Beernaert(03).jpgAuguste Beernaert[32] BelgiaCzłonek Stałego Trybunału Arbitrażowego
PaulBalluet.gifPaul Henri d’Estournelles de Constant[33] FrancjaZałożyciel i przewodniczący francuskiej grupy parlamentarnej arbitrażu międzynarodowego
1910IPB logo svg.svgMiędzynarodowe Stałe Biuro Pokoju[34] Szwajcaria„Za działalność łączącą społeczeństwa pokojowe w różnych krajach”[35]
1911Fried, Alfred Hermann (1864-1921).jpgAlfred Hermann Fried[36] Austro-WęgryZałożyciel czasopisma Die Friedens-Warte (ang. Journal of International Peace and Organization), pierwszego i najstarszego (wydawanego od 1899) pisma w obszarze niemieckojęzycznym, służącego jako forum dyskusji i prezentacji poglądów na tematy związane z utrzymaniem pokoju.
TMCasser.jpgTobias Asser[37] Holandia„(...) był także członkiem Stałego Trybunału Arbitrażowego, jak również inicjatorem Konferencji Prawa Prywatnego Międzynarodowego[g][20]
1912Elihu Root, bw photo portrait, 1902.jpgElihu Root[38] Stany ZjednoczoneInicjator różnych porozumień arbitrażowych
1913HenriLaFontaine.jpgHenri La Fontaine[39] BelgiaPrzewodniczący Międzynarodowego Stałego Biura Pokoju
1914Nie przyznano
1915Nie przyznano
1916Nie przyznano
1917Flag of the ICRC (with full logo).svgMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża[40] SzwajcariaZa działalność na polu pomocy humanitarnej
1918Nie przyznano
1919Thomas Woodrow Wilson, Harris & Ewing bw photo portrait, 1919.jpgWoodrow Wilson[41] Stany ZjednoczoneZałożyciel Ligi Narodów
1920Bourgeoi.jpgLéon Bourgeois[42] FrancjaPrzewodniczący Rady Ligi Narodów
1921Christian Lous Lange.jpgChristian Lous Lange[43] NorwegiaSekretarz generalny Unii Międzyparlamentarnej
Hjalmar Branting.pngHjalmar Branting[44] SzwecjaSzwedzki delegat w Radzie Ligi Narodów
1922Bundesarchiv Bild 102-09772, Fridjof Nansen.jpgFridtjof Nansen[45] NorwegiaTwórca paszportu nansenowskiego dla uchodźców
1923Nie przyznano
1924Nie przyznano
1925Austen Chamberlain nobel.jpgAusten Chamberlain[46] Imperium brytyjskieWspółtwórca Traktatu locarneńskiego
Charles Dawes, Bain bw photo portrait.jpgCharles Gates Dawes[47] Stany ZjednoczonePrzewodniczący Alianckiej Komisji Reparacyjnej i twórca planu Dawesa
1926Aristide Briand 2.jpgAristide Briand[48] FrancjaWspółtwórcy Traktatu locarneńskiego
Bundesarchiv Bild 146-1989-040-27, Gustav Stresemann.jpgGustav Stresemann[49] Rzesza Niemiecka
1927Ferdinand Buisson (1841-1932).jpgFerdinand Buisson[50] FrancjaWspółzałożyciel i prezes Ligi Praw Człowieka
Ludwig Quidde nobel.jpgLudwig Quidde[51] Rzesza NiemieckaUczestnik wielu konferencji pokojowych
1928Nie przyznano
1929FrankKellogg.jpgFrank Billings Kellogg[52] Stany ZjednoczoneWspółtwórca paktu Brianda-Kelloga
1930Nathan Söderblom nobel.jpgNathan Söderblom[53] SzwecjaTwórca ruchu ekumenicznego
1931Jane Addams profile.jpgJane Addams[54] Stany ZjednoczonePrzewodnicząca Women’s International League for Peace and Freedom
Nicholas Murray Butler ppmsca.03668.jpgNicholas Murray Butler[55] Stany ZjednoczonePropagator paktu Brianda-Kelloga
1932Nie przyznano
1933Norman Angell 01.jpgNorman Angell[56] Imperium brytyjskieCzłonek Komitetu Wykonawczego Ligi Narodów
19341910 Arthur Henderson.jpgArthur Henderson[57] Imperium brytyjskiePrzewodniczący Konferencji Rozbrojeniowej Ligi Narodów
1935Bundesarchiv Bild 183-93516-0010, Carl von Ossietzky.jpgCarl von Ossietzky[58][h] III RzeszaPacyfista i dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych
1936Carlos Saavedra Lamas.jpgCarlos Saavedra Lamas[59] ArgentynaPrzewodniczący Ligi Narodów, mediator w konflikcie między Paragwajem i Boliwią
1937Robert Cecil, 1st Viscount Cecil of Chelwood cph.3b29913.jpgRobert Cecil[60] Imperium brytyjskie„Za jego wkład w prace Ligi Narodów”[20]
1938Międzynarodowe Nansenowskie Biuro do spraw Uchodźców[61] SzwajcariaOrganizacja międzynarodowa pomagająca uchodźcom założona przez Fridtjofa Nansena
1939Nie przyznano
1940Nie przyznano
1941Nie przyznano
1942Nie przyznano
1943Nie przyznano
1944Flag of the ICRC (with full logo).svgMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża[62] SzwajcariaZa działalność na polu pomocy humanitarnej
1945Hull-Cordell-LOC.jpgCordell Hull[63] Stany ZjednoczoneJeden z głównych współorganizatorów ONZ
1946EmilyGreeneBalch.jpgEmily Greene Balch[64] Stany ZjednoczoneHonorowa przewodnicząca Women’s International League for Peace and Freedom
John Raleigh Mott, 1910.jpgJohn Mott[65] Stany ZjednoczonePrzewodniczący Międzynarodowej Rady Misyjnej oraz sekretarz generalny Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej
1947Quaker star-T.svgReligijne Towarzystwo Przyjaciół[66] Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Międzynarodowy ruch pokojowy
1948Nie przyznano
1949John Boyd Orr nobel.jpgJohn Boyd Orr[67] Wielka BrytaniaSekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa
1950Ralph Bunche, 1951 (cropped).jpgRalph Bunche[68] Stany ZjednoczoneZa mediację w Palestynie w 1948 roku
1951Léon Jouhaux nobel.jpgLéon Jouhaux[69] FrancjaCzłonek zarządu Międzynarodowej Organizacji Pracy
1952Bundesarchiv Bild 183-D0116-0041-019, Albert Schweitzer.jpgAlbert Schweitzer[70] FrancjaZałożyciel szpitala w Lambaréné w Gabonie
1953George C. Marshall, U.S. Secretary of State.jpgGeorge Marshall[71] Stany ZjednoczonePomysłodawca Planu Marshalla, przewodniczący Amerykańskiego Czerwonego Krzyża
1954Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców[72] SzwajcariaMiędzynarodowa organizacja pomocy założona przez ONZ
1955Nie przyznano
1956Nie przyznano
1957Lester B. Pearson with a pencil.jpgLester Pearson[73] KanadaPrzewodniczący 7. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, za wprowadzenie sił pokojowych w czasie kryzysu sueskiego
1958Georges Pire 1958.jpgDominique Pire[74] BelgiaZałożyciel i przewodniczący organizacji wspierającej uchodźców i przesiedleńców l’Europe du Cœur au Service du Monde
1959Philip Noel-Baker 1942.jpgPhilip Noel-Baker[75] Wielka BrytaniaZa trwający przez całe życie wytężony wysiłek na rzecz międzynarodowego pokoju i współpracy
1960Albert Lutuli nobel.jpgAlbert John Luthuli[76] Związek Południowej AfrykiPrzewodniczący Afrykańskiego Kongresu Narodowego
1961Dag Hammarskjöld.jpgDag Hammarskjöld[77][i] SzwecjaSekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
1962Pauling.jpgLinus Pauling[15] Stany ZjednoczoneZa wysiłki na rzecz rozbrojenia i kampanię przeciwko próbom jądrowym
1963Flag of the ICRC (with full logo).svgMiędzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża[78] SzwajcariaZa działalność na polu pomocy humanitarnej
Emblem of the IFRC.svgMiędzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca[79]
1964Martin Luther King Jr NYWTS.jpgMartin Luther King[80] Stany ZjednoczoneDziałacz na rzecz praw obywatelskich i zniesienia segregacji rasowej
1965UNICEF Logo.pngUNICEF[81] Stany ZjednoczoneMiędzynarodowa organizacja pomocy założona przez ONZ
1966Nie przyznano
1967Nie przyznano
1968René Cassin nobel.jpgRené Cassin[82] FrancjaPrzewodniczący Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
1969Flag of ILO.svgMiędzynarodowa Organizacja Pracy[83] Szwajcaria„Istnieje niewiele organizacji, którym udało się tak jak ILO przekształcić w czyn idee moralne, na których są zbudowane”[j]
1970Norman Borlaug (2004).jpgNorman Borlaug[84] Stany ZjednoczoneZa prace w Międzynarodowym Ośrodku Uszlachetniania Kukurydzy i Pszenicy
1971Bundesarchiv B 145 Bild-F057884-0009, Willy Brandt.jpgWilly Brandt[85] RFNKanclerz Republiki Federalnej Niemiec, za Ostpolitik
1972Nie przyznano
1973Henry Kissinger.jpgHenry Kissinger[86] Stany ZjednoczoneZa negocjacje w czasie konfliktu w Wietnamie
LeDucTho1973.jpgLê Đức Thọ[16][k] Wietnam Północny
1974Eisaku Sato 01.jpgEisaku Satō[87] Japonia„Za rezygnację z opcji atomowej dla Japonii i wysiłki na rzecz pojednania w regionie”[20]
Seán MacBride 1984.jpgSeán MacBride[88] Irlandia„Za duże zainteresowanie prawami człowieka[20], współzałożyciel Amnesty International
1975Andrei Sakharov 1989.jpgAndriej Sacharow[89] ZSRRZa kampanię na rzecz praw człowieka
1976Betty Williams.jpgElisabeth Williams[90] Wielka BrytaniaZałożycielki Północnoirlandzkiego Ruchu Pokoju (później przemianowanego na Wspólnotę Ludzi Pokoju)
Mairead Corrigan Gaza crop.jpgMairead Corrigan[91]
1977Amnesty international Logo.svgAmnesty International[92] Wielka BrytaniaMiędzynarodowa organizacja ochrony praw więźniów sumienia
1978Anwar Sadat cropped.jpgAnwar as-Sadat[93] Egipt„Za Porozumienie Camp David[20]
Menachem Begin 2.jpgMenachem Begin[94] Izrael Polska
1979MotherTeresa 090.jpgMatka Teresa z Kalkuty[95] Indie„Założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości pracującego wśród najbiedniejszych z biednych”[20]
1980Adolfo Pérez Esquivel agosto 2011.jpgAdolfo Pérez Esquivel[96] ArgentynaDziałacz na rzecz praw człowieka
1981Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców[97] SzwajcariaMiędzynarodowa organizacja pomocy założona przez ONZ
1982Alfonso Garcia Robles 1981.jpgAlfonso Robles[98] MeksykZa działalność na rzecz rozbrojenia
ARB-Alva-Myrdal.jpgAlva Myrdal[99] Szwecja
1983Lech Walesa.jpgLech Wałęsa[100] Polska„Lider związku zawodowego Solidarność
1984Archbishop-Tutu-medium.jpgDesmond Tutu[101] Południowa AfrykaZa pokojową walkę z polityką apartheidu
1985Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej[102] Stany ZjednoczoneZa zasługi na rzecz rozbrojenia
1986Elie Wiesel (1987) by Erling Mandelmann - 2.jpgElie Wiesel[103] Stany ZjednoczonePrzewodniczący amerykańskiej Presidential Commission on the Holocaust
1987OscarArias.jpgÓscar Arias Sánchez[104] Kostaryka„Za jego wysiłki na rzecz pokoju w Ameryce Środkowej, wysiłki, które doprowadziły do porozumienia podpisanego w Gwatemalii 7 sierpnia 1987 roku”
1988Siły pokojowe ONZ[105] ONZ„Za ważny wkład w realizację jednego z podstawowych założeń ONZ”[106]
1989Dalai Lama 1430 Luca Galuzzi 2007crop.jpgTenzin Gjaco[107] Tybet„Komitet pragnie podkreślić fakt, że w walce o wyzwolenie Tybetu Dalajlama konsekwentnie przeciwstawia się stosowaniu przemocy. Zamiast tego, opowiadał się za rozwiązaniami pokojowymi opartymi na tolerancji i wzajemnym szacunku w celu zachowania dziedzictwa historycznego i kulturalnego jego narodu”[108]
1990Mikhail Gorbachev 1987.jpgMichaił Gorbaczow[109] ZSRR„Za jego wiodącą rolę w procesie pokojowym charakteryzującym dzisiaj ważne części międzynarodowej społeczności”
1991Aung San Suu Kyi.jpgAung San Suu Kyi[110][l] Birma„Za jej pokojową walkę o demokrację i prawa człowieka”
1992Rigoberta Menchú (1992) cropped.jpgRigoberta Menchú Tum[111] Gwatemala„Za jej pracę na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania etniczno-kulturowego opartego na poszanowaniu praw ludności tubylczej”
1993Nelson Mandela-2008 (edit).jpgNelson Mandela[112] Południowa Afryka„Za ich wkład w pokojowe obalenie polityki Apartheidu i stworzenie fundamentów demokracji w Republice Południowej Afryki
F. W. de Klerk 2012.jpgFrederik Willem de Klerk[113]
1994Shimon Peres (cropped).jpgSzimon Peres[114] Izrael Polska„Za ich wysiłki na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie”
Yitzhak Rabin (1986) cropped.jpgIcchak Rabin[115] Izrael
ArafatEconomicForum.jpgJasir Arafat[116] Palestyna
1995Josef Rotblat ID badge.pngJózef Rotblat[117] Polska Wielka Brytania„Za ich wysiłki na rzecz umniejszenia roli odgrywanej przez broń jądrową w polityce międzynarodowej i, w dłuższej perspektywie, do wyeliminowania takiej broni”
Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych[118] Kanada
1996Carlosbelo.jpgCarlos Filipe Ximenes Belo[119] Timor Wschodni„Za ich pracę na rzecz sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania konfliktu w Timorze Wschodnim”
José Ramos-Horta Portrait.jpgJosé Ramos-Horta[120]
1997JodyWilliamsMay2010.jpgJody Williams[121] Stany Zjednoczone„Za wysiłki na rzecz zakazu stosowania i wyeliminowania min przeciwpiechotnych”
Icbl english.jpgMiędzynarodowa Kampania na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych[122]
1998David Trimble at Lisburn Seed Group benefit, Hillsborough Castle, Christmas 2007 crop.jpgDavid Trimble[123] Wielka Brytania„Za ich wysiłki na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej”
John Hume 2008.jpgJohn Hume[124]
1999Lekarze bez Granic[125] Francja„W uznaniu pionierskiej pracy tej organizacji na kilku kontynentach”
2000Kim Dae-jung (Cropped).pngKim Dae-jung[126] Korea Południowa„Za jego prace na rzecz demokracji i praw człowieka w Korei Południowej i Wschodniej Azji, a szczególnie pokoju i pojednania z Koreą Północną”
2001Kofi Annan.jpgKofi Annan[127] Ghana„Za ich pracę na rzecz lepiej zorganizowanego i bardziej pokojowego świata”
Emblem of the United Nations.svgOrganizacja Narodów Zjednoczonych[128] Stany Zjednoczone
2002JimmyCarterPortrait.jpgJimmy Carter[129] Stany Zjednoczone„Za dziesięciolecia jego niestrudzonych wysiłków w poszukiwaniu pokojowych rozwiązań konfliktów międzynarodowych, propagowania demokracji i praw człowieka i promowania rozwoju gospodarczego i socjalnego”
2003Ebadi.jpgSzirin Ebadi[130] Iran„Za jej wysiłki na rzecz demokracji i praw człowieka, zwłaszcza skupione na walce o prawa kobiet i dzieci”
2004Wangari Maathai no Brasil.jpgWangari Maathai[131] Kenia„Za jej wkład w zrównoważony rozwój, demokrację i pokój”
2005Flag of IAEA.svgMiędzynarodowa Agencja Energii Atomowej[132] Austria„Za ich wysiłki zapobiegające używaniu energii jądrowej do celów militarnych i gwarantujące użytkowanie jej dla celów pokojowych w sposób możliwie najbezpieczniejszy”
Mohamed ElBaradei WEF 2008.jpgMuhammad el-Baradei[133] Egipt
2006Grameen Bank[134] Bangladesz„Za ich wysiłki na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw”
Muhammad Yunus - World Economic Forum Annual Meeting 2012.jpgMuhammad Yunus[135]
2007Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu[136] Stany Zjednoczone„Za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami.”
Al Gore.jpgAl Gore[137]
2008Martti Ahtisaari.jpgMartti Ahtisaari[138] Finlandia„Za jego ważne działania w celu rozwiązania konfliktów międzynarodowych, które podejmował na kilku kontynentach i przez ponad trzy dziesięciolecia”
2009President Barack Obama.jpgBarack Obama[139] Stany Zjednoczone„Za jego nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami”
2010Liu Xiaobo[140][h] Chiny„Za jego długą i pokojową walkę o podstawowe prawa człowieka w Chinach”
2011Ellen Johnson-Sirleaf, April 2010.jpgEllen Johnson-Sirleaf[141] Liberia„Za ich pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet i o prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w budowaniu pokoju”
Leymah Gbowee (October 2011).jpgLeymah Gbowee[142]
Tawakkul Karman (2011).jpgTawakkul Karman[143] Jemen
2012Flag of Europe.svgUnia Europejska[144]„Za ponad sześćdziesięcioletni wkład w rozwój pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie”
2013Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej[145] Holandia[m]„Za szeroko zakrojone wysiłki na rzecz wyeliminowania broni chemicznej”
2014Kailash Satyarthi.jpgKailash Satyarthi[146] Indie„Za ich walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do edukacji”
Malala Yousafzai at Girl Summit 2014.jpgMalala Yousafzai[147] Pakistan
2015Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego[148] Tunezja„Za jego decydujący wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji, po jaśminowej rewolucji 2011 roku”
2016Juan Manuel Santos and Lula (cropped).jpgJuan Manuel Santos[149] Kolumbia„Za porozumienie pokojowe z FARC
2017Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej[150] Szwajcaria„za swoją pracę w zwracaniu uwagi na katastrofalne konsekwencje humanitarne użycia broni jądrowej i ogromne wysiłki na rzecz wprowadzenia popartego traktatem zakazu 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dowody na istnienie Lechii

DOWODY NA ISTNIENIE LECHII 1. Księga Sędziów Rozdz, 15 http://www.nonpossumus.pl/ps/Sdz/15.php Ośla szczęka 9 Wybrali się następnie Filistyni, aby rozbić obóz w Judzie, najazdy zaś swoje rozciągnęli aż do Lechi. 10 Rzekli wtenczas do nich mieszkańcy Judy: "Dlaczego wystąpiliście przeciwko nam?" - "Przyszliśmy pojmać Samsona - odpowiedzieli - aby mu odpłacić za to, co nam uczynił". 11 Trzy tysiące mieszkańców Judy udało się wówczas do Samsona na szczyt góry skalnej w Etam ze słowami: "Czy nie wiesz, że Filistyni zawładnęli nami? Cóżeś nam uczynił?" Odpowiedział im: "Uczyniłem im to samo, co oni mnie uczynili". 12 "Przyszliśmy cię związać - rzekli do niego - i oddać w ręce Filistynów". Odparł na to Samson: "Przyrzeknijcie mi, że sami nie targniecie się na mnie". 13 "Nie! - odrzekli - zwiążemy cię tylko i oddamy w ich ręce, ale cię nie zabijemy". Związali go więc dwoma nowymi powrozami i sprowadzili ze ska

Dowody na istnienie Lechii- kolejny dowod

Fragment z TAJNEGO ARCHIWUM WATYKANSKIEGO Zygmunt III Waza – czterdziesty czwarty król Polski (grafika:  Wojciech Bubnowicz ) Według turbokatoli Mieszko był pierwszym władcą Polski, a Zygmunt III – 31. Niestety na Kolumnie Zygmunta w Warszawie, ufundowanej przez jego syna Władysława, jest podane, że Zygmunt był 44. władcą Polski. Jego tytuł królewski to: król Wandalów (Wiślan), Gotów (Litwy) i Szwedów. Do spranych turbokatolickich, pozbawionych wiedzy łbów nic nie dociera. Według kronik niemieckich i polskich  Zygmunt III Waza  był 44. lub 45. władcą Polski Wandalów, jak nazywano Polaków od słowiańskiej nazwy naszej głównej rzeki Wandalusa. Każdy słyszał o sławnej przedkatolickiej historii Wandalitów/Wiślan.  Nie istnieje źródło historyczne, które zaczyna historię Polski od Mieszka.  Od Mieszka zaczyna się tylko katolicka historia i upadek Polski. autor:  Paweł Szydłowski źródło:  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=658134077679024&set=o.514952278638866&type=3&

Moja muzyka Bayer Full czy jednak Taka piosenka Karol Pludowski?

Jak podkrasc piosenke w polskim showbiznesie, mysle, ze temat znany i dosc popularny, choc zazwyczaj dotyczyl zagranicznych piosenek w aranzacji polskiej. Pragne udostepnic filmik z reportazem dotyczacym tej piosenki. Czy ja znacie? W programie pierwszym telewizji polskiej nakrecono rowniez dokument- link z youtube ponizej Z tego co mozemy sie dowiedziec Pan Karol wygral proces, a zatem sprawiedliwosc zwyciezyla :) A piosenka oryginalna jest miodem dla uszu i ukojeniem dla duszy!